Všetci niečo očakávame. Očakávania úzko súvisia s našimi predstavami. Mnohokrát v súvislosti s nimi používame slová ako “to nestačí”, “malo to byť lepšie”, “viac”, “jednoduchšie”..
Nie každé očakávanie vyslovíme
Je normálne očakávať, že sa vydáš v kostole, ak si si zarezervovala termín a si zasnúbená. Taktiež môžeš očakávať, že navštíviš rodinu, pokiaľ si si už kúpila lístok a zaznačila termín do kalendára. To nie je ten druh očakávaní, o ktorých budeme hovoriť. Jed a bolesť do našich životov prinášajú očakávania, ktoré nevyslovíme.
Možno si očakávala:
- že ťa partner vezme na večeru a on sa namiesto toho vyvalil pri telke,
- že ťa kamoška pozve na svadbu, pretože ste si blízke,
- že vzťah, v ktorom si, ti pomôže cítiť sa lepšie,
- že ťa kariéra, ktorej sa venuješ, naplní
Tvoje očakávania sa ale nenaplnili a na ich miesto ako tichý narušiteľ nastúpilo trpké sklamanie. A teraz nevieš, koho viniť. Partnera? Kamošku? Situáciu?
Očakávania a vzťahy
Už veľakrát som sa presvedčila, že očakávania majú v skutočnosti veľkú moc. Ak ich dostatočne neovládame, dokážu zničiť aj vzťah. Preto je vždy lepšie, keď dokážeme úprimne vyjadriť svoje potreby a nečakať od iných, aby sa v našich emóciách a túžbach naučili čítať. Inak sa dostaneme do nepríjemných a bolestivých situácií, ktoré v konečnom dôsledku budú ubližovať nám a ľuďom, ktorých milujeme.
Ak očakávaš od svojho partnera, že ťa raz do týždňa vezme na rande, povedz mu o tom. Naplánujte si to. Neočakávaj, že to pochopí, keď mu nebudeš dvíhať telefón alebo s ním neprehovoríš celý večer ani slovo.
Keď prehovoríš o svojich potrebách a očakávaniach s druhým človekom, dáš mu možnosť rozhodnúť sa, ako s nimi naloží.
Mali by sme zľaviť z očakávaní a požiadaviek?
Určite by sme sa nemali uspokojiť s minimom, to nie. Niekedy však musíme svoje očakávania a požiadavky regulovať a manažovať. Nemôžeme očakávať, že nás partner bude robiť neustále maximálne šťastnými, alebo nám kamarátka bude venovať 100 % svojho voľného času. Rovnako nemôžeme očakávať, že nás práca bude neustále baviť.
Ľudia ani situácie nie sú dokonalé. Dokonalosť existuje iba v našich predstavách. A očakávania často práve na týchto predstavách stoja. Ibaže, realita je iná. Realita nikdy nenaplní všetky naše predstavy a ľudia v našom okolí nikdy nenaplnia všetky naše očakávania. A to je v poriadku. Pretože ani my každú chvíľu nesplňujeme tie ich. Preto sa musíme naučiť rozlišovať, aké očakávania nám skutočne stoja za energiu a prípadné sklamanie. A hlavne, musíme byť fér a očakávania komunikovať.
Nezabudni, že za svoje emócie, myšlienky a predstavy si zodpovedná iba ty. Nikto ti nevidí do hlavy. Nikto nevie, čo cítiš ani čo očakávaš. Preto neviň zo svojich nevyslovených očakávaní okolie.
Kedy radšej neočakávať?
Nie vždy musíme svoje očakávania komunikovať. Niekedy vyplynú zo situácie. Ak sa napríklad s niekým dohodneš.
Mám kamarátku, ktorá takmer každé naše stretnutie zruší pár hodín alebo deň predtým. Samozrejme, naučila som sa od nej nič neočakávať, pretože inak by som neustále musela čeliť sklamaniu. Akonáhle som sa zbavila všetkých očakávaní, cítila som sa slobodnejšie a teraz, keď zruší schôdzku, už nie som sklamaná. Naopak, už s ňou vlastne ani nepočítam, a vždy mám v zálohe rezervný plán.
Ak máš okolo seba aj ty ľudí, ktorí v minulosti veľakrát nedodržali svoje slovo a ktorým chýba vnútorná integrita, prispôsob sa a prestaň od nich čokoľvek očakávať. Urob si vo svojich očakávaniach poriadok a polož si otázky ako:
Komunikuješ svoje očakávania?
Sú tvoje očakávania opodstatnené a naplniteľné?
Čo ponúkaš na oplátku?
Dokážeš zľaviť zo svojej predstavy a urobiť kompromis?
Napĺňaš ty očakávania svojich blízkych?
Akonáhle si všetko zodpovieš, budeš mať v otázke očakávaní omnoho jasnejšie.
A pamätaj. My sami sme zodpovední za to, ako sa cítime. Očakávania si totiž tvoríme v hlave. Zároveň však mysli aj na to, že vzťahy by mali byť vyvážené. Ak niekto alebo niečo dookola nenapĺňa tvoje očakávania a robí ťa nešťastnou a ty vieš, že nežiadaš priveľa, môžeš sa rozhodnúť, odísť a naplnenie hľadať inde.