Radi si namýšľame, že život je niečo, čo môžeme kontrolovať. A reči ako “osud je v tvojich vlastných rukách”, “si strojcom svojho šťastia”, “sama sa rozhoduješ”, nás v tom iba utvrdzujú. Ibaže, ono to nie je čiernobiele a tak jednoduché. Mnohé premenné totiž ležia mimo naše pôsobisko a my ich nedokážeme ovplyvniť, a už vôbec nie kontrolovať.
Obsah článku
Prečo chceme mať život pod kontrolou?
Kontrola nám prináša istotu. A my ľudia istotu milujeme. Sme na nej závislí. Chceme si byť istí, že budeme mať dosť peňazí, že neprídeme o prácu, že sa nezamilujeme do nesprávnej osoby.
Istota spôsobuje, že sa cítime spokojnejší a v bezpečí. Chceme kontrolovať všetky aspekty našich životov. Mať jasnú možnosť voľby či plánovať budúcnosť. Ak máme istotu, nemusíme byť predsa v strese ani sa obávať zajtrajška.
Podľa výskumu od Lauren Leotti, je pocit kontroly našou psychologickou a biologickou potrebou. Ľudia, ktorí majú svoj život “pod kontrolou” sú všeobecne šťastnejší, ba dokonca žijú dlhšie. Kontrola nám teda prináša celú radu benefitov, dokonca aj tých zdravotných. No kde sú hranice?
Kontrola je iba ilúzia
Vytvorili sme si ilúziu kontroly, aby sa nám ľahšie žilo. Vytvárame si plány, ktoré nám pomôžu navigovať našu budúcnosť, plánujeme si vzťah, šetríme si na dôchodok, dovolenky, dom. Žijeme budúcnosťou. Plány nám pomáhajú zachovať zdanie kontroly.
No akosi pritom ale nezohľadňujeme ďalšie premenné, ktoré nám vstupujú do životov. Premenné mimo náš vplyv. Ak sa s nami partner rozíde, pretože sa zamiluje do inej ženy, predstavy o rodine explodujú. Ak stratíme príjem, nemyslíme na starobu ani na talianske pláže, ale riešime momentálnu situáciu. Ak nám diagnostikujú rakovinu, slovo budúcnosť naberá iný rozmer. Už nie je tak dôležité. Začíname sa sústrediť na prítomnosť, na liečbu, na zlepšenie zdravotného stavu. A naše vzdušné zámky sa vyparia.
Nedokážeme ovplyvniť výsledok
Aj keď máš všetko nalinkované, nedokážeš predpovedať výsledok. Nemôžeš odhadnúť správanie ľudí, ktorých sa tvoje plány týkajú. Každý z nás je iný, má jedinečný set vlastností, svoje vlastné hodnoty, iné názory, ktoré výsledok ovplyvnia.
A potom tu je naše prostredie. Ak máš nejaký vplyv na svoje prostredie, bude pravdepodobne iba veľmi malý. Len si vezmi ako príklad celosvetovú pandémiu. Môžeš ovplyvniť jej priebeh, lockdown? Samozrejme, že nie.
Nakoniec do vzorca vstupujú udalosti. Životné udalosti, ktoré nás menia. Tie príjemné a nepríjemné. Svadba, rozvod, nová láska, náhla smrť či choroba blízkej osoby.
Iba nedávno som rozklikla profil jednej zo svojich bývalých spolužiačok. Všimla som si, že je nezadaná. Ešte teraz si jasne spomínam, ako mi na strednej hovorila o ich spoločnej budúcnosti a o tom, ako sú pre seba “konečnou” zastávkou. Lenže veci sa dejú a po desaťročnom vzťahu žijú ona aj on separátne životy. Nikto nemohol vedieť, ako to dopadne. Čo všetko ich stretne. Ich o desať rokov staršiu verziu nemal pod kontrolou ani jeden z nich.
Prijmi, že nedokážeš kontrolovať:
Ľudí v tvojom okolí
Nedokážeš kontrolovať, čo si iní ľudia myslia, čo robia alebo ako sa cítia.
Minulosť a budúcnosť
Je zbytočné smútiť nad minulosťou. “Nesprávnymi” rozhodnutiami, strateným časom, bývalými láskami či lepšou dobou. Ten čas je nenávratne preč a preto sa sústreď na prítomnosť.
Rovnako je zbytočne priveľmi lipnúť na budúcnosti. Áno, môžeme si robiť plány. Musíme však počítať aj s tým, že nie vždy všetko vyjde podľa plánu.
Nevyberáš si rodinu
Rodina je daná. Preto nik z nás nemôže zmeniť to, do akej rodiny sa narodil. Nech je akákoľvek, navždy k nej budeme istým spôsobom pripútaní. Samozrejme, to neznamená, že musíš tolerovať svojho otca, ktorý má problém s alkoholom. Iba tento fakt, že je tvojím otcom, nezmeníš.
To, ako vyzeráš
Môžeš sa obliekať bohémsky, minimalisticky, byť štýlová. Môžeš pracovať na svojom tele a prefarbiť si vlasy. Isté veci ale nezmeníš. Napríklad svoju farbu pleti, nos či výšku. Preto sa prijmi. Aj so všetkými svojimi “nedostatkami”.
Bolesť je súčasťou života
Zažil ju každý. Fyzickú, emočnú, psychickú. Prichádza v mnohých formách a nám neostáva nič iné, iba ju prijať. Nedokážeme sa jej vyhnúť a nedokážeme ju necítiť. Môžeme sa však rozhodnúť, že sa v nej nebudeme utápať, ale pokúsime sa postaviť na nohy a pokračovať ďalej v živote.
Osobné katastrofy
Strata práce alebo peňazí, rozchod, smrť, choroba blízkej osoby. Všetko to sú “osobné katastrofy”, s ktorými sa počas života stretávame. Ocitáme sa v bezvýchodiskovej situácii, ktorá nemá riešenie a ktorú nedokážeme zmeniť.
Život je nefér
A stavia nám do života rôzne prekážky. Niekto to má ťažšie, niekto jednoduchšie. Občas sme neprávom súdení, nedostaneme to povýšenie v práci, o ktoré sme sa tak usilovali alebo sa nám stane nejaká tragédia. Mnohé z týchto vecí nemáme pod kontrolou a nedokážeme ich zmeniť. Preto sa musíme sústrediť na to, čo ovplyvniť môžeme.
Čo dokážeš kontrolovať?
Dokážeme kontrolovať seba a svoje reakcie na všetky možné situácie mimo našu kontrolu. Môžeme sa rozhodnúť, ako zareagujeme. Môžeme sa rozhodnúť, že nedovolíme situácii, aby nás ovládla. Môžeme prijať fakt, že nemáme absolútne žiadnu kontrolu a zmieriť sa s tým.
Naše emócie zázrakom nezmiznú. Stále budú prítomné. A možno budú aj rovnako intenzívne. No naučíme sa s nimi žiť. Naučíme sa ich usmerniť.
Sústreď sa na veci, ktoré zmeniť môžeš
Na svete existuje mnoho vecí, o ktorých sa stále môžeme rozhodovať. Ak sme nespokojní v práci, môžeme ju zmeniť. Ak nie sme šťastní v dlhoročnom vzťahu, môžeme sa rozísť. Ak túžime cestovať, môžeme si našetriť a vydať sa na cesty.
Ako rozhodnutie ovplyvní náš život, do akej situácie nás dostane, je otázkou, ktorú nám môže zodpovedať iba budúcnosť. Teda, mimo našu kontrolu.