Každý z nás sa porovnáva s ostatnými ľuďmi, aj keď väčšinou vieme, že je to zbytočné. Nestaneme sa lepšími, múdrejšími ani produktívnejšími. Fenomén porovnávania bol medzi nami zrejme odjakživa, no s rozmachom sociálnych sietí je stále badateľnejší.
Prečo sa porovnávame s inými
Prináša nám nadradenosť uspokojenie? Túžime po tom “byť nad ostatnými”? Aleb nás porovnávanie sa s niekým “lepším” motivuje?
Väčšinou sa sa s niekým porovnávame z týchto dôvodov:
- porovnávame sa s ľuďmi s podobnými názormi/schopnosťami, aby sme znížili vlastnú neistotu
- definujeme seba samého, keďže je ťažké definovať sa samostatne
- chceme prísť na to, akí dobrí vlastne sme
- cítime sa lepšie
Čím sme niekomu viac podobní, či už názormi, vlastnosťami, schopnosťami (ak sa bavíme napríklad o práci), tým ľahšie sa k danej osobe dostaneme – vyrovnáme sa jej. Nebudeme sa teda porovnávať s generálnym riaditeľom vo firme, ale s kolegom na rovnakej úrovni.
Negatívny vplyv porovnávania
Porovnávanie sa je normálne a prirodzené, no ak je jeho motivácia nesprávna, nemusí byť práve najzdravšie. Najmä, ak si z toho spravíme každodenný zvyk.
Jediným spôsobom, ako sa tohto neduhu zbaviť, je začať na sebe pracovať. Žiaden človek nie je lepší ako ten druhý. Všetci v určitých oblastiach vynikáme a sme si rovní. Každý z nás je len človek, ktorý sa narodil na rovnaký svet, a preto by sme sa nemali nad nikoho vyvyšovať a naopak.
Deštruktívne pocity môžu časom nabrať na obrátkach, až postupne prestaneme veriť v seba a svoje schopnosti.
Ako sa oslobodiť od porovnávania s inými
Prvý krok ako s negatívnym porovnávaním prestať, je začať nielen pozitívne myslieť, ale podobne aj konať. Vyplniť prázdnotu nám pomôže najmä vďačnosť a akceptovanie seba samého.
K porovnávaniu sa nás tak trocha nabádajú aj sociálne siete. Dokonalé instagramové životy ľudí, ktoré majú od skutočnej reality ďaleko. Kto by zverejňoval svoje “neúspechy”?
Byť presvedčený a spokojný sám so sebou, ide v ruka v ruke s našim vnútorným pokojom.
Neočakávajme však zázraky hneď
Ďalej je potrebné pracovať na schopnosti sebareflexie, čím začneme viac rozumieť sebe samému. Objavíme motívy a zámery, ktoré nás ženú vpred. Neváhajme investovať svoj čas čas a energiu do osobného rastu, veď je to jedna z najnevyhnutejších vecí v našom živote.
A osloboďme sa tým od všetkého, čo nám bráni rásť.
Objavme veci, na ktorých nám záleží
Mali by sme sa obklopovať vecami a ľuďmi, ktorí sú pre nás dôležití. Ľudí zrejme nemusíme bližšie rozoberať. Je úplne jasné, že je potrebné sa stýkať len s tými, ktorí nás obohacujú a pomáhajú nám rásť.
Ak objavíme činnosti, ktoré nám poskytujú uspokojenie, pomôžete nám to. Objavíme tým naše zručnosti a kvality.
Obľúbené veci, v ktorých sme dobrí, nás budú baviť a prinesú nám radosť a pokoj. Tiež zvýšia našu vnútornú dôveru natoľko, že sa nebudeme musieť porovnávať v takej miere ako doteraz. Budeme si už istí sami sebou.
Tešme sa zo svojich silných stránok
Objavenie vlastných silných stránok je jednou z najväčších životných výhier. Všetci ich máme, sú naším darom a každý z nás vyniká v inej oblasti.
Buďme realisti..
Aj keď svoj život naplníme vo všetkých sférach a budeme robiť to, čo milujeme, občas znova príde chvíľka porovnávania sa. Rozhodnutie, či sa danej myšlienky, ktorá na nás bude mať negatívny vplyv, zbavíme, je len na nás. Nenechajme sa ňou znova ovládnuť, veď už poznáme svoje hodnoty, kvality, prednosti…
Základ je akceptovať, že sme všetci iní a aj keď to znie ako klišé, každý z nás je výnimočný a jedinečný v niečom inom.